Napsat anotaci na svou knihu budete potřebovat v několika situacích. Především ve chvíli, kdy se rozhodnete poslat svůj rukopis do nakladatelství. Pak poté, co vám nakladatelství vydání knihy schválí a požádá vás, ať napíšete anotaci do připravovaného katalogu či na jejich stránky. A pak, až se bude blížit vydání vaší knížky, tak budete potřebovat anotaci na její obálku.
Co je to anotace?
Někteří lidé si pletou anotaci s recenzí. Recenze je mnohem delší text, rozbor vašeho díla a jeho hodnocení, které se objeví v tištěných médiích nebo na webových stránkách knihkupectví či knižních blogerů. V naprosté většině případů jejím autorem nejste vy.
Anotace je naopak krátké a výstižné představení vaší knihy tak, aby upoutalo pozornost redaktora / vydavatele / čtenáře. Stručně v něm představujete, o čem váš příběh vypráví – žánr, postavy a stručně zápletka. Hlavním cílem anotace je zaujmout, upoutat pozornost.
Je to vlastně reklama na vaši knihu. Tento kratičký text může rozhodnout o tom, zda se nakladatelství či čtenář bude vaší knihou dále zabývat. Většinou je v délce dvou odstavců.
Co má tedy správná anotace obsahovat?
Představte si, že se vás někdo zeptá cestou výtahem ve věžáku, o čem vaše kniha je. Máte prostor jen asi jedné minuty, abyste to sdělili tak, abyste zaujali. Anglicky se této situaci, kdy máte za 60 vteřin říct hlavní myšlenku, říká elevator pitch.
Anotace by měla obsahovat tyto informace:
- o jaký se jedná žánr;
- v jaké době se příběh odehrává;
- kdo je hlavní postava/-y;
- jaká je hlavní zápletka.
Rozhodně by však anotace neměla prozradit, jak příběh dopadne, aby měl čtenář zájem si knihu přečíst a dozvědět se to. Můžete však zmínit, jaká zlomová či krizová situace v knize nastane, aby to v čtenáři posílilo zvědavost.
Příklady anotací (převzato ze stránek Neoluxoru):
Hartl Patrik – Malý pražský erotikon
Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji, než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.
Třeštíková Radka – Dobře mi tak
Sebestředný a bezohledný malíř Boris se rozvádí se svou ženou Vanesou a stěhuje se ze společného bytu ke svému kamarádovi Viktorovi. Tento životní zlom ho náhle nutí zamyslet se nad sebou samým a bilancovat. Boris si postupně uvědomuje všechna životní selhání. Se svérázným humorem se poněkud neohrabaně pokouší napravit své chyby. Hledá cestu zpět ke svému dospělému synovi, minulost se mu ale vrací jako bumerang a jeho kroky značně komplikuje. V té chvíli mu navíc zkříží cestu šestnáctiletá Erika.
Soukupová Petra – Pod sněhem
Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. Na rodinných vztazích a v na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata.
I když jste dokázali s lehkostí napsat knihu, shrnout její téma do jednoho či dvou odstavců se může ukázat jako velký oříšek. Já sama s tím často bojuji a z legrace říkám, že knihu píšu zhruba půl roku a anotaci na ni pak jen o trochu déle 🙂 . Rozhodně je třeba anotaci nepodcenit, protože je to vstupní brána k čtenáři!
potrebuji napsat anotaci na sociologii základní paradigmata sociologického myšlení a docela tápu. Renata Prosím o pomoc,diky
Otázky takového typu je ideální položit ve facebookové skupině patřící k tomuto blogu – na této adrese! 🙂