Jak jsem psala v předešlém příspěvku o prokrastinaci, kdekoli jinde než doma se lépe soustředím na tvorbu. V kavárně, i v trochu rušnější (vadí mi jen hlasitá hudba, ne okolní šum či hovor, ten umím vypnout) upadám do jakéhosi transu a jen se soustředím na práci. Od chvíle, co jsem to o sobě zjistila, chodím psát kamkoli, kde se dá posadit s laptopem. Zde je desatero míst, kam můžete chodit tvořit i vy a vyhnout se tak pokušení prokrastinace.
#1: Knihovna
Výhoda: Knihovna je na prvním místě především pro její klid. Prakticky každá knihovna má i oddělenou studovnu, kde nezřídka bývá wi-fi připojení zdarma, a kromě toho tam nikdo neruší dotazy (byť tichými) na hledané knihy.
Nevýhoda: Často bývá kratší pracovní doba, než byste skutečně potřebovali. Knihovna vedle mého domu zavírá v 19:00, přičemž já z práce přicházím kolem půl šesté. V neděli pak má úplně zavřeno. Chodím do ní ráda, kdykoli to jde, ale kvůli limitované otevírací době musím hledat i jiné možnosti.
#2: Kavárna
Výhoda: Můžete si objednat vodu, případně i nějaké jídlo. Jsou místa, kde je zároveň určitý inspirační šum a cvrkot – chodí kolem vás zajímaví lidé a nezřídka mohou vzbudit inspiraci.
Nevýhoda: Někdy hlasitost hovoru přesáhne únosnou mez. Často bývá i dost hlučná hudba, kterou nevnímáte při rozhovoru s kamarádem, ale až příliš ji slyšíte, když chcete tvořit. Někdy vám také obsluha dá najevo (v menších podnicích), že zabíráte místo, přičemž pijete jenom vodu (pokud tedy nemáte tendenci se při tvorbě rozšoupnout).
#3: Obchodní centra
Tím konkrétně myslím kavárny v obchodních centrech. Lavičky málokdy bývají v odděleném koutku a je tam příliš mnoho kolemjdoucích. Ale kavárny bývají příjemné.
Výhoda: Parkování – dostupnost, a stejně jako v kavárně dostupnost občerstvení.
Nevýhoda: Spíše častěji než ne bývají dost hučné.
#4: MacDonald
Možná to zní divně, ale ráda chodím psát do MacDonaldů. Většinou je tam několik oddělenějších stolků, kde často vídám i jiné lidi „zaparkované“ s laptopy.
Výhoda: Často klid, v obchodních centrech i parkování.
Nevýhoda: Pro slabší povahy je tu přílišné pokušení v podobě cheeseburgerů, hranolek a podobně nezdravých pokrmů 🙂
#5: Knihkupectví
Konkrétně kavárny v knihkupectvích. Ne všechny je mají, ale spousta ano.
Výhoda: Klid a kreativní prostředí, dostupnost občerstvení.
Nevýhoda: Pokud jsou mimo obchodní centra, někdy bez parkování, a rovněž omezená pracovní doba.
#6: Obchody s nábytkem (konkrétně IKEA)
Nevím jak vy, ale já miluju obchody s nábytkem. V IKEA se sice zejména o víkendu sejdou takové davy, že není problém uvěřit, že na světě je již sedm miliard lidí – naopak to vypadá, že všichni zrovna přišli sem. Přesto jsou tu však klidné koutky. Tím myslím vzorové pokoje, které Ikea vytavuje. Ráda se do některého z nich uchýlím, kde je psací stůl, otevřu laptop a pracuju. Chodí kolem mě lidé, ale většinou mě považují za součást inventáře. Někteří se dokonce přese mě naklánějí a otvírají šuplíky či dvířka na skříňkách nad stolem, ale to jsou spíše výjimky.
Výhoda: Klid (když odhlédnu od kolemjdoucích).
Nevýhoda: Chcete-li občerstvení, musíte do IKEA kavárny, a ta je příliš rušná (a většinou tam sedí většina z těch sedmi miliard přítomných).
#7: Galerie
Výhoda: Podobně jako kavárny v knihkupectví – klid, inspirativní umělecké prostředí.
Nevýhoda: Omezená zavírací doba, někdy bez parkování.
#8: Muzea
Stejné jako kavárny v galeriích:
Výhoda: Klid, inspirativní prostředí.
Nevýhoda: Omezená zavírací doba, někdy bez parkování.
#9: Letiště a nádraží
Na letišti a na nádraží můžete potkat velmi zajímavé lidi. Stačí je chvíli pozorovat, a máte námět na příběh. A v obou případech jsou zde kavárny. Pouze na letišti je zde konzumace velmi drahá.
Výhoda: Inspirativní prostředí, hemžení, stále na co koukat.
Nevýhoda: Zejména v případě letiště nesnadná dostupnost (daleko) a nákladnost občerstvení.
#10: U vody
Většina mých knih i překladů vznikla z velké části na jedné velké pražské plovárně, kde trávím většinu svého léta. V současné době se snažím vymyslet, jak toto místo nahradit i v době, kdy už není hezky na plavání venku.
Výhoda: Máte-li potřebu si na chvíli zaprokrastinovat, stačí odložit psací potřeby a jít si zaplavat. Kromě toho při práci krásně chytáte bronz.
Nevýhoda: Závisíte na počasí, musíte psát rukou místo na laptopu.
A kam chodíte pracovat vy? Ráda si vyslechnu vaše tipy a zkušenosti!
Myslím že by stálo za to, zmínit vlaky. Není pro mě nic lepšího, když si mohu dlouhou cestu ukrátit psaním. Je to taky uklidňující prostředí, třeba já osobně se v tu chvíli cítím, jako bych se zastavila v čase, nic mě netížilo. K tomu mě uklidňuje zvuk vlaku a lehké kolébání. Taky ráda pozoruji ostatní lidi a přemýšlím, kam mají namířeno a podobně. 🙂
Ráda píšu venku. Nejraději mám vyvýšená místa (např. hradby), kdy se mezi psaním dívám do kraje a nohy mi “hongají” ve vzduchu. Nevýhodou je, že jsem závislá na počasí a ve většině případů si nelze pohodlně dobíjet notebook.
Dalším mým oblíbením prostředím na psaní jsou dopravní prostředky. Sice to vlastně není moc pohodlné, ale baví mě to :).
Také skvělé tipy! Díky! 🙂
Za mne určitě vedou čajovny. Příjemné prostředí s tichou často orientální hudbou přímo vybízí k toku myšlenek. Některé dokonce nabízí oddělené místnosti, ve kterých zůstáváte jen vy, váš počítač či sešit a proudící myšlenky.
Většina mých děl z velké většiny vznikala právě v mé nejoblíbenější čajovně, kde už se znám s obsluhou a vidina mé maličkosti neřešící dění kolem, se stalo samozřejmostí.
Navíc ví, že nereaguji na nic, když mě chytne slina. Coje ale nejlepší, občas si někdo přisedne. Ať už je to zákazník či zaměstnanec ve chvíli, kdy je čajovna prázdnější. Mluvíme o mé knize a o dalších tématech, která potom používám jako inspiraci při psaní.
Za mě určitě doporučuju.
Jen poznámka, lepší jsou často čajovny menší než ty obrovské přeplněné lidmi. 🙂
Skvělý nápad – zařadím čajovny do svého seznamu. Díky za komentář! 🙂