Vítám vás u dalšího videa v rámci Akademie psaní na stránkách Odstartujte svoji knihu.
Dnes se ještě jednou podíváme na techniku rozehrávání. Tentokrát ale z jiného úhlu než minulém případě.
Minulý týden jsme si ukázali na všedních činnostech, že nemusíte pouze říkat, co hrdina cítí, ale jak to čtenářům názorně ukázat.
Dnes si pro cvičíme podobnou věc, ale tentokrát formou dialogů.
Psát dialogy je pro někoho velmi snadné, jiní s tím zase bojují. Pokud patříte do té druhé skupiny, toto cvičení vám při psaní dialogu pomůže.
Tak jdeme na to.
Nejprve si představte kancelářský prostor – místnost, kde se konají porady.
Má velká prosklená okna a prostředkem se táhne dlouhý stůl obklopený židlemi. V čele stolu stojí mladá žena a vedle sebe má tabuli s připravenou prezentací. Zatím je v místnosti sama.
Vtom se ale otevřou dveře a vejde muž.
- Rozehrajte jejich dialog tak, abyste ukázali, že se žena tohoto muže bojí. Může to být třeba kolega, který se ji za každou cenu snaží potopit, aby převzal její místo. Nezmiňujte, že má z něj strach. Ukažte to dialogem.
- A teď si představte stejnou scénu, ale rozehrajte dialog tak, že má žena k tomuto muži silný respekt. Možná je to její nadřízený a na jeho názoru závisí, jestli bude povýšená, anebo dostane na starosti důležitý projekt.
- Až to budete mít hotové, tak rozehrajte scénu, ve které je tato žena do muže platonicky zamilovaná, ale z nejrůznějších důvodů si nepřeje, aby on na to přišel.
- Poté napište dialog, kde ukážete, že muž je její blízký kamarád a ona z jeho přítomnosti čerpá podporu, působí na ni uklidňujícím dojmem.
- A pak si opět si představte stejnou scénu, ale tentokrát žena tímto mužem pohrdá. Cítí k němu silný odpor. Neváží si ho a je jím zcela znechucená.
Vidíte, jak se pomocí dialogu dají vyjádřit pocity hrdinů, aniž byste je doslova popisovali?
Věřím, že tato technika vaše psaní dále obohatí.
A ještě tu máte další hod Příběhových kostek:
Těším se na vás zase za týden!
Přidejte odpověď