45. týden – Blížíme se do finiše aneb Třetí dějství začíná

Celé je to těžké – nebo ne? – Třetí dějství pod lupou– Na horské dráze
– Zlomový bod – Co v třetím dějství nesmí chybět

Milí psavci, dnes začínáme další tematických blog – předposlední. Cítíte to, jak se blížíme do finiše? Už brzy budete mít hotovou knihu! Ještě nás ale kus cesty čeká. Pojďme na ni vykročit společně.

Tento tematický blok se bude věnovat třetímu dějství vaší knihy. Dozvíte se, co vše obnáší, a jak to udělat, aby vaše kniha dospěla uspokojivému konci pro vás i pro čtenáře. Povíme si o tom, jak napsat dramatický klimax, jak dát čtenáři vydechnout v dojezdových scénách, a probereme různé druhy možných konců.

Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.

Celé je to těžké – nebo ne?

Pořád slýchám: Nejtěžší je napsat dobře začátek knihy. Musíte dokázat zaháčkovat čtenáře, vyvolat v něm chuť číst dál, vzbudit zájem o vaše hrdiny a o příběh.

A zároveň: Nejtěžší je napsat prostředek knihy. Nesmíte čtenáře unudit rozvleklým vyprávěním, aby knihu odložil a už se k ní nevrátil.

Ale taky: Nejtěžší napsat konec knihy. Musíte příběh dovést k uspokojivé mu konci. Když už s vámi čtenář vytrval až doteď, nesmíte ho zklamat. Po dočtení musí mít dobrý pocit, jak to všechno do sebe zapadlo.

Jak to tedy je?

Třetí dějství pod lupou

Tvrdit, že psaní knihy je snadné, by nebyla úplně pravda. Psaní je dřina, pokud chcete knihu opravdu dokončit. Potřebujete spoustu trpělivosti a vytrvalosti. Jsou ale přitom určité principy, které vám v tomto procesu pomohou a cestu vám usnadní, pokud se jimi budete řídit.

A mezi ně patří právě správně napsané třetí dějství. Ale co znamená „správně“?

O tříaktové struktuře příběhu jsme mluvili zde. V prvním dějství, které zabírá zhruba první čtvrtinu knihy, se představí postavy, prostředí a zápletka. V druhém dějství se objeví komplikace, překážky, a stále se zvyšuje napětí. Ve třetím dějství všechno vyvrcholí. Jeho počátek se nachází zhruba ve třech čtvrtinách vaší knihy. Opona stoupá a blíží se vyvrcholení celého příběhu.

Na horské dráze

Nedávno jsme si povídali o správném tempování knihy. Pro třetí dějství toto neplatí. Je to divoká jízda, kterou ráda přirovnávám k horské dráze.

Na začátku třetího dějství nasedáte do vozíku. Jakmile vozík začíná stoupat, zrychluje se vám dech a pevně se chytáte držadel před sebou. Váš hrdina se – ať už svým konáním nebo řízením osudu –dostává do situace, v níž bude muset čelit tomu největšímu nebezpečí / porazit svého protivníka.

Je to bod, z něhož není návratu. Z jedoucího vozíku už nelze vystoupit.

Vozík se dostává na samý vrchol a na pár okamžiků zastavuje, jen aby se vrhl střemhlav do prudkého sešupu, kdy vás párkrát otočí i o 360 stupňů hlavou dolů, až vám z toho půjde hlava kolem. To je klimax neboli vyvrcholení celého příběhu. Čtenář sotva dýchá v obavách o své hrdiny.

Poté, co máte tuto divočinu za sebou, vozíček zase zpomalí a dojíždí zpátky k nástupišti. Dává vám to čas vzpamatovat se ze šoku a přijít zase k sobě. Pro vašeho hrdinu – i pro čtenáře je to podobné. K tomu slouží rozřešení neboli dojezd knihy. Čtenář si může vydechnout po nervy drásajícím klimaxu, strávit ještě nějaký čas s hrdiny příběhu a rozloučit se s nimi.

Vozíček zastavuje na nástupišti, kde si konečně můžete zase vystoupit. Šťastní, nešťastní, otřesení či zklamaní… To poslední by ovšem nemělo nastat při čtení vaší knihy!

Zlomový bod

Na začátku třetího dějství je vždy nějaký bod zlomu. Harry čelí Voldymu. Luke čelí Emperorovi. Tímto bodem zlomu může být:

  • Zásadní oznámení. („Zničím město Gotham!“)
  • Odhalení pravdy. („Jsem tvůj otec, Luku.“)
  • Osobní rozhodnutí. („Vydáme se pro kámen mudrců.“)
  • Útok hrdiny na nepřítele. (Rebelové útočí na Hvězdu smrti.)
  • Útok nepřítele na hrdinu. (Bitva o Bradavice.)

Po tomto bodu už nic nebude jako dřív a události začnou spět k nevyhnutelnému konci.

Co v třetím dějství nesmí chybět

  • Završení hlavního dějového oblouku. V této části knihy musíte dovést do konce hlavní dějový oblouk celého příběhu i osobní příběh hlavního hrdiny.
  • Dotažení vedlejších zápletek. Měli byste dokončit dějové linky i zápletek vedlejších. Pokud nepíšete knižní sérii. Tam můžete pár věcí nechat otevřených.
  • Musíte vystřelit ze všech Čechovových pistolí. Všechny náznaky budoucího děje musí ve třetím dějství dojít naplnění.
  • Musí být patrné, že – a hlavně jak – se hrdina vlivem událostí změnil. Z bojácného na hrdinu, z puťky na wonderženu, čtenáři musí být jasné, že hrdina není na konci stejný jako dřív.

Akční kroky do následujícího týdne

  • Všímejte si v knihách (i ve filmech), co odstartovalo třetí dějství.
  • Pokud jste si udělali nástěnku podle návodu z minulého týdne, vyznačte si, které lístečky jsou stoupání k vrcholu, který představuje vrchol, co se děje při sešupu, které lístečky jsou rozřešení/dojezd a který je úplný konec.
  • Pokud nástěnku nemáte, nakreslete si horskou dráhu a poznačte si, co ve vašem rukopisu představuje bod zlomu startující třetí dějství (nasednutí do vozíku), klimax (sešup vozíku) a rozřešení (dojezd k nástupišti).

A ještě Příběhové kostky. Jsem ráda, že je na ně tak skvělý ohlas. Tentokrát se zaměřte na třetí dějství – šestá kostka startuje třetí dějství, sedmá kostka jako klimax, osmá dojezd a devátá samotný konec knihy.

Těším se na vás zase za týden, kdy si povíme více o tom, jak psát klimax.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.