Co je to NaNoWriMo – Každodenní dávka slov
– Namotivujte se – Tipy z NaNoWriMo
Přemýšlela jsem, jestli do Projektu 2019 zařadit i článek o celosvětovém měsíci tvůrčího psaní (National Novel Writing Month), pro který se většinou používá zkratka NaNoWriMo a jenž se už zas kvapem blíží.
Usoudila jsem nakonec, že sem patří. Protože jakmile jednou objevíte, co tahle zkratka znamená, už nikdy pro vás nebude žádný listopad stejný jako dřív. 😊 A to i přesto, že se třeba nebudete účastnit.
Pokud plníte všechny akční kroky od začátku Projektu 2019, anebo i pokud jste psali až dosud nezávisle na něm, nacházíte se někde uprostřed svého rukopisu. Je to ale zároveň období, kdy se vám do toho nejspíš nechce tolik jako na začátku. Proto je ideální nechat se touto akcí namotivovat.
Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.
Co je to NaNoWriMo
NaNoWriMo jsem objevila náhodou před několika lety při hledání knih o tvůrčím psaní na Amazonu. Chris Baty, autor této celonárodní akce, z které se postupně stala akce celosvětová, o tom napsal knihu s názvem No plot? No problem! neboli Nemáte zápletku? Žádný problém! To vzbudilo mou pozornost. Kniha je dobrá sama o sobě, ale zároveň vysvětluje, co NaNoWriMo vlastně je.
Jde o to, že v listopadu se všichni zavážou – tedy všichni, kteří chtějí napsat knihu – že za tento měsíc napíšou román v délce 50 tisíc slov. To není žádná závratná délka, ale zároveň už to na knihu rozhodně vydá.
Pro ilustraci, můj nejnovější román Pouštní včela má 51.807 slov. To se rovná 171 normostran a 220 stran ve vydané knize. Román Patricie o dospívajících dětech závislých na alkoholu má 53.447 slov, což je 175 normostran a 243 stran ve vydané knize.
Více o tom, jak dlouhá má být kniha, si můžete přečíst v tomto článku.
Každodenní dávka slov
Během „měsíce psaní“ byste každodenně měli napsat v průměru 1667 slov. Někdy samozřejmě podle časových možností můžete napsat méně a někdy více – ale tak, abyste v závěru měsíce měli 50 tisíc.
Když máte ten pravý spisovatelský záchvat, tak sednout a napsat každý den tolik slov je snadné. Obzvlášť když se vám podaří dostat do takzvaného stavu plynutí, anglicky flow. V té chvíli mizí potřeba jíst, spát, zkrátka dělat cokoli jiného než psát. Vaše fiktivní světy se vám zhmotňují před očima a prostupují veškeré vaše bytí natolik, že to ani skoro nestíháte zaznamenávat.
Někdy ale psaní nejde nahodit, ať se snažíte sebevíc. A právě smyslem této listopadové akce je usnadnit vám se do toho stavu dostat.
Namotivujte se
Pokud se do této celosvětové výzvy zapojíte, můžete sledovat svůj pokrok na jejich internetových stránkách, kde se můžete zaregistrovat a sledovat svůj pokrok online.
A jak to zapadá do Projektu 2019? Jednoduše.
Máte už napsanou velkou část rukopisu, pořád ale ještě není hotový. Stále zbývá spousta práce. Ukázalo se, že psaní knihy se dost vleče. Od prvotního nadšení po úspěšné dokončení je doba skoro nekonečná. Možná jste se dostali i do tvůrčího bloku.
Právě proto je ideální se listopadovou výzvou namotivovat. Nemusíte si dát za cíl napsat každý den přes tisíc slov. Stačí, když budete v listopadu psát každý den. I kdyby to mělo být jen 10 řádků denně.
Tipy z NaNoWriMo
A samozřejmě se zapojit do NaNoWriMo můžete. Můžete si dát za cíl dostat se na 50 tisíc slov z té sumy, na které se právě nacházíte. Nebo na sebe naopak můžete být přísní a zkusit skutečně každý den napsat 1667 slov nad rámec už vámi napsaného příběhu.
Z knihy Chrise Batyho jsem pro vás udělala následující výběr užitečných tipů:
Některé z nich vám pomohou při psaní i tehdy, že jste se momentálně zasekli a nemáte nápad, jak pokračovat.
Pokud byste chtěli sdílet svůj pokrok s ostatními, přidejte se do naší facebookové skupiny!
Akční kroky pro tento týden:
Jsou jednoduché. Ať už se zapojíte do listopadové celosvětové výzvy anebo ne, akční kroky jsou v souladu s psacím měsícem:
- Pište!
- Pište!
- Pište!
- Pište!
🙂
Rozpohybovat vaše psací svaly by mohly i Příběhové kostky pro tento týden – tentokrát je to obzvlášť podařený hod!
Těším se na vás zase za týden!
Přidejte odpověď