Následek, a až pak příčina – Flashforward jako háček
– Převyprávět i ukázat – Falešná stopa – Na co dát pozor
Dnes je zde třetí článek ze série o nelineárním psaní. V předchozích dvou článcích jsme se podívali na vyprávění ve dvou odlišných časových rovinách a na používání flashbacků. Teď si budeme povídat o technice, která je o něco méně obvyklá než flashback, také ale může váš příběh obohatit.
Flashforward je opakem flashbacku. Je to scéna, která se odehrává v budoucnosti vůči současné rovině příběhu. Není to totéž, co nastiňování (o tom budeme mluvit v příštím článku). Nastiňování je oproti flashforwardu mnohem nenápadnější a čtenář si ho může i nevšimnout. Flashforward rozhodně nepřehlédnete.
Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.
Následek, a až pak příčina
Psát nelineárně, tedy střídat časové roviny a používat flashbacky i flashforwardy, mě vždy bavilo. Moje psaní k tomu ale také muselo dozrát. Můj první román Nikki, vrať se, který mi vyšel před téměř dvaceti lety, ještě časové roviny nestřídá. Patricie i Míša v síti už využívají flashbacky a Pouštní včela už i flashforwardy. Je normální, že k tomu vaše psaní dozraje postupně.
Flashback převrací vazbu příčina následek – čtenář nejprve vidí následek, a začne se zajímat o to, co vlastně bylo příčinou.
Skvělým případem, jak pracovat s touto technikou, je seriál Ztraceni (Lost). Využívá nejen flashbacky, ale i flashforwardy. Hrdiny, kteří po pádu letadla uvízli na ostrově, vidíme díky flashforwardům vrácené zpět do civilizace a budí to v nás potřebu dozvědět se, jak se jim to povedlo.
Flashforward jako háček
Flashforward můžete využít jako úvodní scénu knihy, která vzbudí ve čtenáři zvědavost. Přestože ještě nemá vztah postavám v příběhu, je svědkem nějaké dramatické scény.
Může například ukázat matku, jak drží nůž u krku dítěte, které se teprve poté narodí a ona je bezmezně miluje. Čtenář se musí ptát: Jak se proboha do takové situace dostali?
Smyslem flashbacků je vystupňovat napětí. Přestože hrdinové příběhu sami sebe vidí jako milující rodinu žijící s prarodiči v malebném domečku, čtenář jejich těla v úvodní scéně spatřil v tratolišti krve a ví, že nad nimi visí velká hrozba.
Lidé jsou od přírody zvědaví a právě na to flashforward spoléhá.
Převyprávět i ukázat
O tom, že můžete čtenáři buď děj převyprávět, anebo jej rozehrát, jsme již několikrát mluvili. Totéž platí pro flashforwardy. Někdy stačí, když jen budoucí děj shrnete, jako je tomu například v knize Vertigo od českého autora Patrika Girgleho:
Za pár let najde svazek Mariiných dopisů. Bude je chvíli nosit s sebou a dokola číst. Jen tak, trauma z nenaplněné lásky se nekoná a lítost nad tím, že ji nepřeříznul, si vykompenzuje jinak. Možná z nostalgie a snahy rekonstruovat příběh vlastního života, neboť to bude ten jediný úsek historie, který Dušana bude kdy zajímat. Nakonec je hodí do krbu. Bude ožralý jak Dán a nešťastný v zapůjčené zahradní chatce kamaráda, kterého teprve potká…
Nebo tady: V noci si tuhle myšlenku zapíše do deníku. Pak se jí bude smát. Přijde období zájmu o svět a ambicí něco dokázat a přesvědčit o sobě otce. Postupně všechny ctižádosti ztroskotají. Jeho nepřizpůsobivá duše narazí na svět a stáhne se. Přestane se rvát. Vystoupí z přeplněného vlaku plného zatuchlých páchnoucích kupé a sejde na postranní prašnou a kamenitou cestu. Půjde pomalu a pěšky, bude zakopávat o výmoly, čelit živlům a zatvrzele bojovat o svobodu a prostor pro sebe. Najde tu dávnou myšlenku a vybaví si Lindu, která bude daleko. Uvědomí si, že víc opravdu nepotřebuje. A že to, co opravdu chce, mít nebude. Jako většina lidí kolem.
Druhý způsob je rozehrát před očima čtenáře scénu, která se teprve odehraje v budoucnosti.
Falešná stopa
Flashforward můžete využít i k tomu, abyste čtenáře zpočátku svedli špatným směrem. Pohled do budoucna například může ukázat, jak žena bojuje se spodním vírem v jezeře, pak klesá pod hladinu a přestává dýchat. Příběh poté skočí do minulosti a začne se odvíjet směrem k tomuto bodu. Jakmile dospějeme k této scéně, čtenář je přesvědčen, že viděl ženu zemřít. Ve skutečnosti však o pár vteřin později pro ni skočí odhodlaný mladík a vytáhne ji ven.
Čtenář si tedy myslí, že ví, co se stane, ale ve skutečnosti to tak není. Flashforward tak prohlubuje dramatický dopad příběhu.
Existuje kniha i seriál, které se přímo jmenují Flashforward. Vypráví o tom, že se v důsledku nepovedeného fyzikálního pokusu přenese vědomí veškerého lidstva o nějakou dobu do budoucnosti (v seriálu je to jiná doba než v knize, ale princip je stejný). Pak sledujete, jak výjev z budoucnosti jednotlivé postavy ovlivnil. A právě zde vidíme, jak si řada lidí vyloží krátký flashforward nesprávně.
Na co dát pozor
- Flashforward má čtenáře nalákat, vzbudit v něm otázku: A jak to bylo dál? Nesmí však prozradit příliš mnoho, aby už nemělo smysl ve čtení pokračovat. Cílem rozhodně není dělat spoilery.
- Flashforward musí být samozřejmě dramatický a zajímavý. Některá z postav se nachází v nebezpečné situaci a příběh se posléze odvíjí k tomuto bodu. Nemá smysl dělat jako flashforward nějakou nezajímavou scénu.
- Stejně jako u flashbacku platí, že by flashforward měl být krátký a nezastiňovat současnou rovinu příběhu.
A jak často opakuju, při vyprávění ve více rovinách je dobré mít alespoň základní osnovu příběhu, abyste věděli, kam tyto flashbacky zapadají.
Akční kroky do následujícího týdne:
- Podobně jako v minulém článku se zkuste podívat na příběh, který jste zatím napsali, a označte si místa, která by bylo možné rozehrát jako flashforward. Ať už na úvod knihy, anebo někde později v některém ze zlomových bodů.
- Pak zkuste některou z těchto scén posunout na začátek jako háček pro čtenáře a posoudit, zda to příběhu prospělo či nikoli.
A mám pro vás dobrou zprávu ohledně Příběhových kostek – pořídila jsem několik nových sad, takže je teď ještě více kostek na výběr! A dnes je příběh velmi akční:
Těším se na vás zase za týden!
Pokud se vám můj projekt líbí, prosím, podpořte mne nominací mého blogu na Křišťálovou Lupu 2019.
Dát mi hlas můžete ZDE (klidně ve více kategoriích):
Předem moc děkuji všem, co se tak rozhodnete, a případně budete i tuto výzvu sdílet, aby se o projektu dozvědělo více lidí!
Přidejte odpověď