29. TÝDEN – Co to je cliffhanger a jak ho využít pro zaháčkování čtenáře?

Co je to ten cliffhanger? – Ještě jednu kapitolu… – Smysl cliffhangeru
– Neotálejte s rozřešením – Ne za každou cenu – Typy cliffhangerů

V minulém článku jsme si řekli, že kapitoly nesmí končit v hluchém místě, ale ideálně uprostřed akce, abyste čtenáře přiměli otáčet stránky dál. Šikovným prostředkem k dosažení tohoto efektu je technika zvaná cliffhanger.

Je to jeden z případů, kdy angličtina má výstižný výraz, který v češtině chybí (aspoň jsem se s ním nesetkala). Jedná se o literární techniku, kdy ukončujete kapitolu – případně celou knihu – v natolik napínavém místě, že si čtenář nemůže pomoct a musí číst dál.

A co tato technika obnáší?

Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.

Co je to ten cliffhanger?

Vznik termínu se datuje od díla Thomase Hardyho, v němž jeden z hrdinů visí že srázu a není jasné, jestli zemře nebo přežije.

Já jsem si této techniky poprvé vědomě všimla v knize Barva kouzel, v prvním dílu série Zeměplocha od Terryho Pratcheta. Na konci knihy praskne pod čarodějem Mrakoplašem větev, na které sedí, a on přepadne přes okraj plochého světa.

Prostě jsem potřebovala vědět, co bude následovat. Nemyslela jsem si sice, že Mrakoplaš zahyne, tak nějak jsem tušila, že se nebude vyskytovat jen v prvním dílu. Ale zajímalo mě, co se za okrajem světa nachází a jak tomu bude Mrakoplaš čelit.

Ještě jednu kapitolu…

Podívejte se na následující příklad z knihy Já už budu hodná od Clary Weiss. Jedna z kapitol končí takto:

Elli leknutím zvedla hlavu, ale pak se znovu věnovala mobilu. “Je tady taky její foto.”
Juli napjatě pozorovala, jak Elli zkouší třesoucími prsty obrázek zvětšit. Elli se lehce pootočila a Juli měla na chvíli pocit, že jí její kamarádka ten obrázek nechce ukázat.
Jako mávnutím proutku v Elliině obličeji objevil strnulý výraz. Užasle natáhla ruku, aby Juli podala telefon.
Když po něm Juli sáhla, vyklouzl jí mobil ze zpocené dlaně a dopadl na prkennou podlahu, ale i tak stihla vidět dost. “Co teď budeme dělat?” zvolala bezradně.

Toto je ideální příklad cliffhangeru. I kdybyste se už chystali knihu odložit a třeba jít spát, potřeba dozvědět se, co na daném snímku bylo, bude silnější. Čtenář tedy bude číst dál.

Smysl cliffhangeru

Techniku cliffhangerů využívají hojně televizní seriály. Pamatujete si například na seriály Útěk z vězení (Prison Break) nebo Ztraceni (Lost)? Tam byly konce jednotlivých dílů natolik napínavé, že jste v podstatě neměli na výběr a museli jste seriál shlédnout na jeden zátah. Většina dobrých seriálů umí s tímto přímo kouzlit.

Cliffhanger musí být z podstaty velmi stručný a rychlý. Jeho smyslem je čtenáře překvapit, až šokovat. Jestli musíte dlouze vysvětlovat, co se děje, pak potenciál cliffhangeru prošvihnete.

Nemusí vždy jít jen o život, jak jste viděli v předchozí ukázce. Jde jen o to vytvořit takovou situaci, od které čtenář prostě nebude moci jen tak odkráčet.

Jsou to ty klasické konce kapitol tohoto typu:

A vtom ho poznala. *konec kapitoly*

Tohle nečekal. *konec kapitoly*

Otevřel dveře a zůstal ohromeně zírat dovnitř. *konec kapitoly*

Neotálejte s rozřešením

Pokud se vám povedlo vytvořit dostatečně napínavý konec kapitoly a čtenáře zaháčkovat natolik, že bude chtít číst dál, neudělejte následující chybu, kterou někdy dělají začínající autoři. Myslí si, že když budou rozřešení této situace co nejdéle odkládat, udrží si čtenářovu pozornost déle. Tak to ale není.

Nenechávejte čtenáře čekat na odpověď příliš dlouho. Nemusíte ji sice přinést okamžitě v další kapitole – nevadí, když tam vložíte kapitolu z pohledu jiné osoby nebo jinou situaci, jako to dělá například Dan Brown. Ale už ta následující kapitola by nezodpovězenou situaci měla vyjasnit. Když budete čtenáře příliš natahovat, než mu prozradíte, jak ta daná situace dopadla, může také ztratit zájem o další čtení.

Ne za každou cenu

Také není třeba cliffhangerem ukončovat každou kapitolu. Používejte ho jenom tam, kde má opravdu smysl. Měl by být přirozenou součástí příběhu a neměl by působit násilně – nemělo by z něj být patrné, že se snažíte čtenáře vmanipulovat k pokračování ve čtení.

O tom, zda cliffhangerem ukončit poslední kapitolu – tedy celou knihu, se vedou spory. Řada knih takto končí, protože to může nalákat čtenáře k tomu, aby si koupili její pokračování. V tomto článku se ale zabýváme pouze využitím cliffhangeru na konci kapitol. O různých možnostech, jak knihu nejlépe ukončit, si budeme povídat v některém z pozdějších článků.

Typy cliffhangerů

Cliffhangery mohou mít mnoho podob, tady je několik obecných příkladů pro inspiraci:

  • Hrdina čelí nebezpečné či život ohrožující situaci (srovnatelné s tím, kdy visí z útesu nad propastí) a kapitola končí ve chvíli, kdy není jasné, jak to s ním dopadne.
  • Někdo z hrdinů položí důležitou otázku, ale nezodpoví ji. Pokud už se čtenář s vašimi hrdiny aspoň trochu sžil, bude ho zajímat odpověď. Pak samozřejmě tuto otázku nezapomeňte zodpovědět v příštích kapitolách! 😊
  • Emocionální nebo fyzická ztráta. Hrdina ztratí něco či někoho, na kom mu záleží, jehož ztrátu opravdu nečekal a není jasné, jak se s tím srovná.
  • Odpočítávání. Například když jde o únos, o zneškodnění bomby, či o cokoli, kde čas hraje zásadní roli. Můžete skončit kapitolu slovy: „Zbývalo pouhých 5 minut.“ Ve čtenáři vyvoláte potřebuju zjistit, zda to hrdinové stihnou nebo ne.
  • Nečekaná zpráva, kterou dostane hrdina samém závěru kapitoly, a která na něj bude mít zásadní dopad.
  • Překvapivý objev. Hrdina se dozví něco klíčového pro zápletku, ale nevyzradí nám hned, o co jde.
  • Zásadní rozhodnutí, které musí hrdina udělat, a my si musíme počkat na to, jak se rozhodl. Vyzve chuďas draka na souboj? Požádá podváděný manžel o rozvod?
  • Cliffhanger může být i v podobě dialogu:
    – “Odvezli ji do nemocnice?”
    – “Ne,” zavrtěla hlavou. “Do márnice. Marie je po smrti.”


Akční kroky do následujícího týdne:

  • Až po sobě budete číst první verzi svého rukopisu, všímejte si, kde dialog mezi vašimi hrdiny odhaluje důležité informace. Právě tam se nabízí ideální příležitost pro konec kapitoly s cliffhangerem.
  • Ujistěte se, že nenecháváte čtenáře dlouho čekat na rozřešení cliffhangeru. Pokud ano, promyslete si, jak byste mohli poskytnout alespoň náznaky či vodítka.
  • Pokud jste takto žádnou kapitolu neukončili, zamyslete se nad tím, kde by to šlo udělat.

Příběhové kostky dnes trochu s kafkovským nádechem 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Těším se na vás zase za týden! 🙂

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.