Z obyčejného jména k neobyčejnému charakteru – Hra s písmenky – Postavy, které nesou příběh – Správně namíchaná směs
Máme za sebou další týden v rámci Projektu 2019 – Odstartujte svoji knihu (i Vy!). Jak se vám zatím vede? Začínají postavy ve vašem příběhu ožívat? A podařilo se vám najít si své místečko a ideální čas pro psaní?
Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.
Tento týden jsem vám slíbila článek s tipy, jak dodat hloubku a zajímavost vašemu antagonistovi, neboli hlavnímu „záporákovi“. Jak už to ale bývá, do mého záměru se vložil život. Onemocnělo mi morčátko, musí na operaci, a starání o ně mě vychýlilo z psacího programu. Článek o záporných hrdinech tedy připravím na příště.
Protentokrát přináším jiný článek se zábavným praktickým cvičením, které vám pomůže vytvářet zajímavé i vedlejší hrdiny, o nichž jste třeba zatím tolik nepřemýšleli.
Z obyčejného jména k neobyčejnému charakteru
Slyšeli jste už někdy termín akrostich?
Někdy je těžké rozběhnout mozek a přimět ho, aby začal tvořit. Existuje pro to řada cvičení, jejichž smyslem je povzbudit kreativitu. Patří mezi ně například příběhové kostky, které najdete vždy v závěru každého článku v rámci Projektu 2019.
Dnes tu mám ale pro Vás něco jiného – hru se slovy, která Vám zároveň pomůže při psaní. Přivedl mě na ni Chris Sykes, autor knihy Creative Writing Course.
Akrostichy mohou mít více podob. Jednou z nejčastějších je rozvedení prvních písmen daného slova do přídavných či podstatných jmen. Existují i varianty se slovesy, které tvoří minipříběhy, anebo rovnou lze každé písmeno rozvést do věty (a případně je rýmovat).
Hra s písmenky
Dám Vám příklad.
Vezměte své jméno. V mém případě to je Veronika. Rozepište si jednotlivá písmenka pod sebe, dvakrát – tedy do dvou sloupců. Pak ke každému písmenu v prvním sloupci přiřaďte nějaké kladné podstatné či přídavné jméno, a v sloupci napravo záporné.
V případě mého jména by to vypadalo takto:
Velkorysá Vadná
Empatická Egoistická
Romantická Rýpavá
Opěvovaná Odměřená
Nesobecká Namyšlená
Inteligentní Imbecilní
Kreativní Kráva
Atraktivní Asociální
Tohle hraní s prvními písmeny mě bavilo odjakživa. Kdysi jsem takové medailonky psávala pro své kamarádky, netušíc, že píšu akrostichy, ani že vlastně dělám cvičení, které mi pomáhá při psaní.
Postavy, které nesou příběh
A jak Vám takové hraní může pomoci při psaní? Když budete ta slova přiřazovat bez přemýšlení, budou Vám vznikat medailonky osob, které Vás mnohdy překvapí. Zkuste si následující příklad:
Vezměte dvě vaše oblíbená jména – ženské a mužské – která byste chtěli mít v příběhu a zkuste jim přiřadit podstatná či přídavná jména, aniž byste zvažovali, jaký nesou náboj. Nechte se vést intuicí. Já mám například ráda jména Kateřina a Martin. Když je rozložím na spontánní akrostichy, vznikne mi toto:
Krásná Morous
Agresivní Ajťák
Telepatická Rozporuplný
Emotivní Tajemný
Říčná Iritující
Invalidní Násilný
Nafrněná
Alkoholička
A teď dvě jména, která moc rádi nemáte (například proto, že Vám připomínají někoho nepříjemného) nebo Vám připadají legrační či podivná. Pro mě je to: Čestmír a Radmila.
Čistý Rozhodná
Estetický Afektovaná
Samotář Dobromyslná
Tichý Malířka
Mučedník Inspirativní
Iracionální Labilní
Radikální Akční
Teď už máte čtyři postavy (vlastně šest, počítáme-li obě varianty s Vaším jménem), které byste mohli uplatnit v příběhu. Kateřina z mého příběhu je krásná žena, která byla namyšlená na svůj vzhled, a pak měla nehodu, skončila na vozíku a teď proto pije. Martin je nesympatický násilník, ale zároveň se v něm skrývá cosi tajemného, je v něm nějaký rozpor, který by mohlo být zajímavé rozpracovat.
Už víte, kam tím mířím?
Můžete takto brát jednotlivá jména a nechat podvědomí, ať k nim přiřazuje jednotlivá slova. Můžete tím obohatit jak hlavního hrdinu, tak vytvořit zástup trojrozměrných postav vedlejších.
A možná Vás přímo napadne nějaký příběh šitý těmto postavám na míru. Nemusíte přitom použít jména, se kterými jste si hráli. Z Čestmíra může klidně být Honza. Bude to estét, tichý samotář, zároveň ale bude mít radikální názory, shlédne se v mučednictví a začne chystat teroristický útok… no napadlo by Vás tohle bez hry s akrostichy?
A můžeme jít ještě dál. Z Radmily uděláme třeba Alici. Alice je malířka, která je sice labilní a afektovaná, ale zároveň akční a rozhodná. Náhoda ji svede dohromady s Honzou (Čestmírem), kterému dokáže rozmluvit ten útok… a příběh na sebe nenechá dlouho čekat.
Ale to ještě není všechno.
Správně namíchaná směs
Vaše postavy budou zajímavější, když nebudou dvojrozměrné. Když hodní nebudou jenom hodní a zlí nebudou jenom zlí. Akrostich může být pomůckou, jak toho dosáhnout. Zkusíme si podobné cvičení, jako jste udělali v úvodu se svým jménem.
Vezměte si nějaké běžné ženské jméno, například Lucie, a udělejte z něj dva akrostichy – v jednom používejte kladná přídavná a podstatná jména, a ve druhém záporná.
Laskavá Líná
Usměvavá Ukecaná
Cvičící Cynická
Inteligentní Infantilní
Ekologická Egocentrická
A teď si představte, že oba tyto sloupečky popisují stejnou osobu. Například se napovrch jeví jako člověk, jehož charakterizují vlastnosti v tom levém, ale uvnitř na ni sedí popis z toho pravého.
Anebo levý sloupec popisuje Lucii, jaká je na začátku příběhu. Poté se stane něco, co ji změní – a ona se začne stávat osobou ze sloupce pravého. A právě v té změně se skrývá váš příběh.
Vidíte, kolik možností skýtá akrostich! 🙂
Pomůcka: Pokud Vás nenapadá dost přídavných jmen, můžete čerpat například odtud.
Dnešní akční kroky do příštího týdne se nabízejí samy:
- Vyberte si jedno ženské a jedno mužské jméno a napište k nim akrostichy.
- Zamyslete se nad tím, kde by takto vzniklé postavy mohly obohatit váš příběh.
A v neposlední řadě tu jsou příběhové kostky! Tentokrát tam vidím kriminální motiv…
Těším se na vás zase zas týden!
Přidejte odpověď