NaNoWriMo – Aneb jak (znovu) nakopnout vaše psaní

Nedaří se vám pustit se znovu do psaní? Nepomáhají žádné tipy, jak zdolat spisovatelský blok? Cítíte se zavalení horou nápadů a nedokážete se z toho vyhrabat a zase se chopit pera? NaNoWriMo je jeden ze způsobů, jak toto překonat a znovu vaše psaní odstartovat.

Jeden z hlavních důvodů, proč se lidé nemohou odhodlat pustit se do psaní, nebo proč se při psaní zaseknou, je pocit, že jejich výtvor musí být dokonalý. Také jsem se na čas stala obětí tohoto přístupu. Je toho moc, to nikdy nezvládnu, nemám na to dost času, jsem unavená z práce, honila se mi hlavou spousta výmluv. Odmítala jsem myšlenku, že jde pokaždé napsat třeba jen kousek, a ještě ne dokonale.

A pak se kolem mě začalo ozývat jako mocné zaklínání NaNoWriMo. „Jak se těšíte na listopad?“ „Zapojíte se letos do NaNoWriMo?“ „NaNoWriMo se blíží!“ křičelo odevšad. Nejprve jsem odolávala, necítila jsem se tou myšlenkou oslovená. Co je NaNoWriMo, vím už několik let, ale nikdy jsem o zapojení neuvažovala.

CO TO TEDY JE?

To, co zní jako magická formule z Harryho Pottera, svým způsobem magické je. Zkratka je z angličtiny, kde představuje National Novel Writing Month neboli měsíc, v němž celý národ píše román. Jedná se o každoroční internetový projekt tvůrčího psaní, který probíhá vždy v listopadu. Cílem je napsat mezi 1. a 30. listopadem 50 tisíc slov rukopisu, tedy základ budoucího románu.

Existují internetové stránky, kde se můžete zaregistrovat a sledovat svůj pokrok online. Budete dostávat vyznamenání (badge) za dosažené milníky a sledovat postup dalších účastníků.

NaNoWriMo se ale samozřejmě můžete účastnit i bez přihlášení online. Prostě jenom držte krok s předsevzetím, že denně napíšete kus své knihy tak, abyste v závěru měsíce dosáhli 50 tisíc slov. I když nakonec dosáhnete třeba „jenom“ deseti tisíc, pořád to bude mnohem víc, než když budete své psaní stále jen odkládat 😉.

„Mně se ten nápad moc líbí, protože když na sebe prásknu tolika lidem, že chci něco napsat, tak mám mnohem větší šanci, že nade mnou nakonec lenost nezvítězí. Padesát tisíc slov za měsíc je fakt hodně, ale myslím, že má cenu se i jen snažit a napsat třeba míň, než nenapsat nic,“ říká Theo Addair, autor románu Muffin a čaj.

Nemusíte navíc začít prvního. I když se o této výzvě dozvíte se zpožděním, pořád pro vás není pozdě naskočit a zapojit se.

Abyste za měsíc listopad napsali 50 tisíc slov, denně byste jich měli v průměru napsat 1667. Klíčové je se donutit napsat každý den alespoň něco. Pokud napíšete méně než doporučenou denní várku, dejte si pozor, abyste to v příštích dnech nahradili. Ideální jsou v tomto víkendy, kdy můžete nahnat co nejvíce slov.

A můžete se samozřejmě připojit ke spisovatelské skupině Odstartujte svoji knihu a sdílet svůj pokrok a pocity s námi!

„Před rokem, konkrétně 8. listopadu právě v této skupině někdo položil otázku: ‚Tak co, kdo z vás se účastní NaNoWriMo?‘ Až do té chvíle jsem o tom neslyšela. Zdálo se mi pozdě naskakovat do rozjetého vlaku, ale pár lidí zde mi řeklo, ať se klidně ještě přidám, že to nevadí,“ vzpomíná Dagmar Digma Čechová, autorka připravovaného románu Nemusíš!. „Začala jsem devátého a za osm dní měla napsaný román, který jsem v hlavě nosila neuvěřitelných 19 let. Díky NaNoWriMo, kdy jsem najednou potřebovala téma (byla jsem naprosto nepřipravena), jsem dokázala zpracovat to svoje…“


TIPY PRO PRVNÍ TÝDEN

Chris Baty, zakladatel NaNoWriMo, napsal knižní příručku se spoustou tipů. Jmenuje se No plot? No problem! A lze zakoupit například na Amazonu (zatím pouze v angličtině, aspoň pokud vím). A jak sám Chris v knize podotýká, díky výzvě NaNoWriMo napíšete za jediný měsíc knihu o velikosti té jeho, kterou vidíte na úvodním obrázku tohoto příspěvku.

Zde jsou hlavní tipy pro první týden NaNoWriMo, které vám pomohou úspěšně odstartovat:

  • Nevlečte za sebou hrocha! Vypněte vnitřního kritika a nezapínejte ho po celý měsíc listopad. To poslední, co potřebujete, je slyšet, jak vám váš vnitřní hlas našeptává, že to bude pěkná pitomost. Jenom by vám to kazil. Povoláte ho zase do služby, až budete mít svou první verzi hotovou. Psaní se zapnutým vnitřním kritikem přirovnává Chris k jízdě na kole, při které za sebou táhnete přívěs s hrochem.
  • Neříkejte nikomu, jaké téma zpracováváte. Ano, slyšíte dobře. I když se budete chtít pochlubit, ovládněte se a nechte si to pro sebe. Skutečně nepotřebujete, aby ve vás kdokoli v této fázi zasel pochybnosti buď o smysluplnosti tématu nebo vašich schopnostech ho zpracovat.
  • V prvním týdnu pište opravdu denně. I kdyby jen deset minut. Důležitý je návyk na pravidelnost.
  • Neplašte, když se vám nepodaří napsat 1667 slov každý den. Někdy se sotva dostanete na 500, jindy naopak ze sebe v klidu vysypete 3000. A nenechte se odradit tím, pokud zjistíte, že ostatní kolem vás zvládají napsat denně více slov než vy!
  • Psát samozřejmě můžete kdykoli. Každý je však nastavený jinak – pro někoho je snazší psát po ránu a pro někoho zase pozdě v noci. Vyzkoušejte, co vám nejvíce vyhovuje, a pak se snažte tomu vyjít vstříc.
  • Začněte kdekoli. S první větou si nedělejte velkou hlavu. Prostě začněte psát cokoli, co vás zrovna napadá. Později se ta pravá první věta objeví. Ale to bude až poté, co skončí listopad a pustíte se do editování.
  • V této fázi je úplně jedno, jak budete členit kapitoly. Pište klidně text bez kapitol, anebo je dělejte podle pocitu. Až bude text hotový, kapitoly přirozeně vyvstanou podle obsahu.
  • Založte si soubor na nápady, které se momentálně do příběhu nehodí. Tam pište cokoli, co vám připadá zajímavé, pro potenciální budoucí využití.
  • Nic nemažte. Chcete-li nějaký text odstranit, dejte ho buď kurzívou, přeškrtnuté nebo bílým písmem. Ale nechte ho tam! Nikdy nevíte, kdy se k němu budete chtít vrátit.
  • Pište si jména postav do zvláštního souboru či sešitku. Netušíte, jak rychle se po pár stránkách může z Jendy stát Jarda a posléze Jirka a vy stále myslíte tutéž osobu.
  • Nezapomeňte svou práci průběžně ukládat.

„Já doufám v to, že tím rukopis rozjedu. Nemusí mi to hodit tu padesátku… i z poloviny budu mít radost,“
svěřila se členka skupiny Odstartujte svoji knihu Terka Hříbková.

Nebuďte v tom sami!

Budete-li pracovat opravdu poctivě, na konci týdne byste měli mít napsaných 11.600 slov. Představíte hrdiny vašeho příběhu a jejich svět. Tento měsíc vám ukáže, že je možné napsat inspirativní prózu bez ohledu na to, jak unavení či jak nešťastní k psaní usedáte. Hlavní výzvou bude srovnat se s přílivem adrenalinu, který budete během prvního týdne pociťovat, a odolat lákání si to po sobě číst a editovat.

A hlavně – nemusíte na to být sami! Spousta členů spisovatelské skupiny Odstartujte svoji knihu se NaNoWriMo účastní. Pojďte mezi nás a inspirujte se od ostatních!

Až do loňska jsem byl přesvědčený, že to je naprosto nesmyslná akce, která autory na měsíc totálně zavaří zběsilým psaním, aniž by z toho mohlo vzejít něco kvalitního. Ano, tenkrát jsem ještě nedokázal docenit sílu prvního draftu a snažil jsem se, aby všechny věty a odstavce, které mi splynou z prstů, byly hned naprosto dokonalé (já vím, já vím…),“ říká Pavel Mondschein, autor knihy Bordeří povídačky. A dodává: „Letos se sice NaNoWriMo z několika důvodů taky nezúčastním, ale mrzí mě to, a příští rok bych do toho rád naskočil. Je to podle mě nejen zajímavá akce z pohledu tvorby prvního draftu, ale líbí se mi ten komunitní drajv.“

Tak do toho!

Na úvod každého dalšího týdne během celého NaNoWriMo najdete na těchto stránkách tipy pro ten konkrétní týden. Příští zde najdete již ve středu 7. listopadu.

 

 

 

4 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.