Tři základní techniky – Online generátory jmen – Na co byste měli při výběru myslet – Vychytávky při pojmenovávání postav – Jak se vyvarovat chyb – Nikdy není pozdě postavu přejmenovat – Zapisujte si použitá jména
Vítám Vás na úvod druhého měsíce v rámci Projektu 2019 – Odstartujte svoji knihu (i Vy!). V minulém článku jsem psala o tom, jak vytvořit uvěřitelnou postavu. Vypracovali jste si její komplexní profil a zamysleli jste se nad tím, které minulé události ovlivnily její charakter a motivaci. Dnes si povíme něco o tom, jak Vašemu hrdinovi vymyslet to pravé jméno. Což není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát!
Pokud jste se k Projektu 2019 připojili až teď, vůbec to nevadí. Projekt 2019, v jehož rámci můžete napsat knihu i Vy, lze začít kdykoli. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.
Pojmenovat hlavního hrdinu či hrdinu Vaší knížky může být podobně obtížné jako nalézt to správné jméno pro Vaše dítě. Někdy k Vám jméno přijde intuitivně, někdy na tom musíte více zapracovat. Při vymýšlení jména byste ale měli vzít v úvahu několik podstatných věcí.
V článku jsou použité zkušenosti a tipy i členů naší spisovatelské komunity.
Jména jsou velmi mocná, k pojmenování Vašich postav byste tedy neměli přistupovat lehkomyslně. Vymyslet to „správné“ jméno může být důležitější než to, jak popíšete vzhled postavy. Jméno musí odpovídat osobnosti Vašeho hrdiny, a zároveň mu musí „sedět“. A samozřejmě musí odpovídat danému žánru.
Tři základní techniky
Pokud jste udělali akční kroky z minulého týdne, nejspíš už teď víte, jak Váš hlavní hrdina a možná i další postavy z vašeho románu vypadají. Může se ale stát, že teprve hledáte to správné jméno. Doporučuju začít jedním ze tří jednoduchých postupů, u nichž mám ověřené v praxi, že fungují:
- Jmenný kalendář
Karina, Radmila, Diana, Dalimil, Vilma, Čestmír… Listujte stolním jmenným kalendářem od ledna po prosinec a podtrhávejte, kroužkujte či zvýrazňujte si jména, která by pro Vaše hrdiny připadala v úvahu. Poté, co si jich takto několik vyznačíte, představte si, jak by se k Vašim hrdinům hodila. Jedno z nich by mělo sedět.
- Závěrečné titulky filmů
To je přímo studnice pokladů, zejména co se týče příjmení. Pusťte si jakýkoli film a počkejte si, až pojedou jména lidí jako zvukaři, osvětlení, klapka atd., a pak kombinujte jejich jména a příjmení.
- Online seznamy
Internet je plný seznamů jmen všeho druhu. Najdete tam seznamy jmen z minulých století, jmen z jiných zemí a samozřejmě jmen českých. Já často využívám například seznam nejpoužívanějších českých příjmení či nejpodivnějších příjmení.
Zde si můžete si ověřit, zda české příjmení, které jste si třeba vymysleli, se v ČR vyskytuje. Zjistíte tak, že například příjmení Vzácný se vyskytuje v České republice jen třikrát a Trapný ani jednou. Zato Skočdopolů je 167.
Stejným způsobem můžete nalézt online seznamy příjmení anglických či jakýchkoli podle Vašich potřeb.
Skvělá pomůcka: Online generátory jmen
Generátory jmen jsou skvělý vynález. Na internetu jich najdete spoustu, já hodně pracuju s Generátorem fantasy jmen. Přestože má v názvu slovo “fantasy”, generuje celou řadu kategorií od jmen skutečných po jména smyšlená.
Jsou tam celé stovky kategorií, mezi nimiž můžete volit, od jmen jednotlivých národů či etnik, přes jména historická a samozřejmě i ze všech možných oblastí fantasy i sci-fi – jména dračí, elfská, trpasličí, jména pro víly, obry, mimozemšťany, mutanty, monstra a tak podobně.
Nemusíte přitom použít doslovné znění jména, které generátor nabídne. Řekněme, že hledáte jméno pro elfa. Vyberete v tomto generátoru „fantasy names“ a „elf names“, pak ještě zda chcete mužské (male) či ženské (female). Generátor Vám nabídne toto (viz obrázek):
Je pak jen na Vás, jak budete s těmito možnostmi dále pracovat. Řekněme, že Vás zaujal Neremyn Cramoira (mě rozhodně ano). Neremyna ponecháte, ale příjmení Cramoira změníte na Cramoir, či dokonce Framoir. Může být také pouze Neremyn a příjmení zcela vynecháte.
Můžete jednotlivá jména rozdělit i pomlčkou, takže Vám vznikne Agan-Daur.
Mějte přitom na paměti, že výsledná jména by se čtenářům měla dobře číst, a tak i zde platí, že méně znamená více.
Na co byste měli při výběru myslet
- Mějte na paměti rodinný původ postav. Ve skutečnosti sice dáváte jména postavám Vy, ale technicky vzato jsou to jejich rodiče. Jsou-li například věřící katolíci, pojmenují svou dceru spíše Marie než Samanta. Naopak jsou-li židovského vyznání, jejich dcera bude spíše Ester než Barbora.
- Mějte na paměti dobový a místní kontext. Píšete-li příběh odehrávající se na vesnici v 18. století, syn řezníka se určitě nemůže jmenovat Anakin. Zato americký kamarád Vašeho dospívajícího syna, který přijel na návštěvu z Manhattanu, se tak klidně jmenovat může.
- Nepoužívejte podobná jména pro různé postavy. Tedy pokud možná záměna nehraje roli ve Vašem příběhu. Není nejlepší nápad, aby se hlavní hrdina jmenoval Jaroslav a milenec jeho ženy Jaromír. I když vy je rozlišíte snadno, čtenářům by se to mohlo plést a mělo by to negativní dopad na Váš příběh.
Vychytávky při pojmenovávání postav
- Používejte aliteraci. Postava více vynikne, když její křestní jméno i příjmení začíná stejným písmenem. Severus Snape. Ufňukaná Uršula. Lenka Láskorádová. Sansa Starková.
- Hrajte si se skrytými významy slov. To platí zejména pro fantasy. Vezměte si takového Severuse Snapea. Severe znamená v angličtině přísný, což je cíl, který chtěla JK Rowlingová v čtenářích budit. Albus Brumbál má jméno odvozené od latinského slova bílý, aby to v čtenáři budilo pozitivní dojem. Ideální je používat k tomu latinu či řečtinu. Můžete třeba chtít, ať je Vaše postava lakomá. Latinsky je to avare. Postava tedy může být třeba Avarus. Nebo se hodně směje – řecky se smích řekne „gélio“, tak můžete hrdinu pojmenovat Gélius. Vypomáhejte si s online překladačem, můžete si vyhrát s různými jazyky, ať už je to bengálština, maorština apod.
- Vypůjčte si jména z existujících kultur pro fantasy postavy. Například můžete vymýšlet jména elfů na základě islandských jmen a jména trpaslíků brát třeba z ruštiny. Čtenář se pak bude lépe orientovat v tom, kdo je kdo a na jakou stranu patří.
- Používejte přesmyčky. Můžete například jinak přeskládat slabiky u již existujících jmen. Karin může být Rinka, Diana může být Naida, Vladan Danlav a tak podobně.
- Vytvořte si svůj fiktivní jazyk. Nemusí jím Vaše postavy vést dialogy, ale může sloužit jako základ pro tvorbu jejich jmen.
Jak se vyvarovat chyb
- Vyslovte ta jména nahlas. To samozřejmě neplatí, pokud se Váš hrdina jmenuje Franta Novák. Ale už více to platí u jmen jako Galadriel či Gargamel. Čtenáři si při čtení mají tendenci vyslovovat jména v duchu, a pokud jim nepůjdou dobře vyslovit, bude to pro Vaši postavu mínus. A myslete i na to, že Vaše kniha se může stát audioknihou a mělo by to znít dobře uchu Vašeho čtenáře, přičemž herec namlouvající Vaši knihu by si na tom neměl zlomit jazyk.
- Ověřujte. Může se Vám stát, že náhodným hledáním například v titulcích filmů a jmenném kalendáři vymyslíte jméno Radovan Krejčíř. Je dobré si ověřit, jestli to není nějaká známá osoba s negativní pověstí. Pak by nebylo dobré, kdyby se takto jmenoval lamač ženských srdcí ve Vašem milostném románu.
- Používejte provizorní jména. Může se stát, že Vás momentálně to správné jméno nenapadá, ale Vy už potřebujete psát. Bylo by škoda, kdybyste se kvůli tomu zasekli a ztráceli čas na psaní. Proto použijte provizorní jméno, které později změníte. Ve Wordu je na to užitečná funkce CTRL+H, která Vám umožní dodatečně zaměnit všechna jména v dokumentu.
Nikdy není pozdě postavu přejmenovat
Napsali jste již skoro celou knížku, když jste si náhle uvědomili, že mnohem lépe by Vaší postavě sedělo jiné jméno? Vaše hlavní hrdinka se jmenuje Jitka a na konci knížky zjistíte, že by na ni mnohem lépe sedělo jméno Ema.
Nic se neděje, můžete to změnit opravdu kdykoli.
Nejprve si přes CTRL+F ověřte, zda už takové jméno nemá nějaká Vaše vedlejší postava. Pak by totiž mohlo dojít k zmatení čtenáře. Když takové jméno najdete, přejmenujte nejprve vedlejší podstavu. Pak pomocí již výše zmíněné funkce CTRL+H změňte jméno Vaší hlavní postavy.
Zapisujte si použitá jména
Pište si seznam již použitých jmen. Jméno hlavního hrdiny a několika těch nejdůležitějších si jistě budete pamatovat, ale mohlo by se vám stát, že strýc z druhého kolena, který má sehrát jistou roli v zápletce, se v první kapitole jmenuje Fanda a v šesté Jarda.
Také seznam využijete, když budete chtít pojmenovat některou další vedlejší postavu a nebudete si jistí, jestli jste dané jméno už náhodou nepoužili.
U fantasy jmen se Vám nestane, že se Váš hrdina na jedné stránce jmenuje Morp a o pár stránek dál Morpe.
Sbírejte zajímavá jména pro pozdější využití
Kdykoli uslyšíte zajímavé či vtipné jméno, zapište si ho. Já mám v telefonu založený poznámkový soubor, kam taková jména hned zaznamenávám. Mám tam například úžasné trio jmen, které chci ve své knize využít jako název firmy šikovných řemeslníků, které zní: Prudík, Mrvík a Vrtal.
Jedná se o skutečná česká příjmení (Prudíků je v ČR 148, Mrvíků 174 a Vrtalů 287. Alespoň to tvrdí výše zmíněná databáze četnosti českých příjmení). Prosím, na tuhle firmu mi nesahejte 🙂
Ještě tu pro Vás mám…
…další PŘÍBĚHOVÉ KOSTKY pro tento týden:
A samozřejmě…
Akční kroky do následujícího týdne pro ty z Vás, co ještě jméno pro své hrdiny hledáte:
- Pokud píšete příběh ze skutečného světa, pusťte si jakýkoli film a pátrejte po jménech v závěrečných titulcích. Samozřejmě to musí být film v příslušném jazyce. Hledáte-li tedy jména česká, využijte jakýkoli český film.
- Pokud píšete sci-fi či fantasy, vyzkoušejte si výše zmíněný online generátor jmen.
Pokud jste při hledání jmen přišli na nějaké další tipy, podělte se v komentářích!
V minulým článku jsem Vám slíbila, že dnes něco napíšu i o nebezpečí jménem Mary Sue. Jelikož se ale dnešní článek o jménech takto rozrostl, vrátím se k tomu příště.
Těším se na Vás opět za týden, v pondělí 11. února, kdy Vám mimo jiné přinesu tipy, jak vyvolat v čtenáři hlubší sympatii k Vašim hrdinům.
I reached out previously and hadn’t heard back from you yet. This tells me a few things:
1) You’re being chased by a T-rex and haven’t had time to respond.
2) You aren’t interested.
3) You’re interested but haven’t had a time to respond.
Whichever one it is, please let me know as I am getting worried! Please respond 1,2, or 3. I do not want to be a bother.
Happy to pay for your effort
============= Original Message =============
Hi ,
Sorry to intrude your mailbox.
I saw you linked to https://www.fantasynamegenerators.com/ from https://www.archivodstartujte.cz/6-tyden-jak-pojmenovat-postavu/
I would like to bring to your attention a resource I recently created – Guru99 https://www.guru99.com/best-domain-name-generators.html. The content is up to date and very in-depth.
I did be obliged if you link to it.
As a thankyou, I would be glad to share your page with our 27k Facebook/Twitter/Linkedin Followers.
Thanks!
Alex
Závěrečné titulky filmů by mě v životě nenapadly! Je to fakt skvělej nápad! :O Protože píšu většinou fantasy, komolím slovanská jména. Nu a teď mám další zdroj na komolení! :3
🙂 Těmi jsem já začínala v době před internetem, když jsem potřebovala inspiraci pro své příběhy odehrávající se v Americe.
Přeji krásný víkend.
Už jsem přejmenovala všechny postavy z druhé poloviny své knihy. Jména jsou opravdu důležitá, aby příběh působil autenticky.
Chtěla bych se zeptat, jestli v projektu bude i článek na téma: Jak najít správný název pro svou knihu?
Děkuji.
Určitě ano! Ale plánuju to až o něco později, v příštích týdnech se budeme ještě zaměřovat na to, čím knihu otevřít a jakou formu pro vyprávění zvolit a tak dále 🙂
Díky za tipy, generátory používám ve velkém. Obracím jména lidí a mačkám klávesy se zavřenýma očima. Taky využívám svých znalostí cizích jazyků zejména španělštiny a chorvatštiny. Ale už teď tuším, že některým na konci stejně změním “rodné listy” 😀
Přeji pohodový týden a mnoho inspirace.
Klávesy se zavřenýma očima je zajímavá technika, vyzkouším! 🙂 Také přeji mnoho inspirace!
Super článek, díky! Doplním svůj oblíbený generátor jmen jak reálných (z různých zemí) tak i mytologických: http://www.behindthename.com/random/
Stačí zaškrtat příslušná okénka.
A propo, potřebovala bych rozpoutat facebookovou diskuzi k pojmenovávání postavy, chystá se sdílení článku na FB? Že bych to rozjela rovnou pod sdílením 🙂
Každopádně opět velký dík. Pravidelné články mi pomáhají se udržet v kolejích a věnovat se psaní (či aspoň plánování), i ve chvílích, kdy mě zavalí rodinný/pracovní život, zdravotní problémy apod. 🙂
Jejda, já jsem na to zapomněla dát to na FB, už na to jdu, díky za připomenutí! Ve skupině Odstartujte svoji knihu jsem to sdílela, ale na stránce Odstartujte svoji knihu ještě ne! Hned napravím.