Důležitý odstup – Můžete mezitím pracovat na něčem jiném?
– Dvojí čtení – Nebojte se krátit!
Milí přátelé tvůrčího psaní i mého blogu, věnovaného tomuto nádhernému a naplňujícímu koníčku. Máme za sebou Projekt 2019, v jehož rámci jsme společně pracovali na nové knize. To byla jízda, co? 😊 Pro mě i pro vás.
Možná jste zatím svou knihu ještě nedokončili. Spoustu jste toho ale letos napsali a v mnohém jste se zlepšili už jen tím, že jste to nevzdali. Ujasnili jste si, o čem chcete psát, a cílevědomě k tomu směřujete. Byl to tedy úspěšný rok.
Dnešní článek bude odpočinkový. Zasloužíte si to. Pokud jste Projektem procházeli od samého začátku a plnili i jednotlivé akční kroky, máte za sebou přes padesát týdnů tvrdé práce. Dnes se podíváme se na to, co ještě na vaší knize zbývá udělat.
Projekt 2019 – Odstartujte svoji knihu (i Vy!) lze projít i zpětně. Stačí vrátit se na začátek a postupovat krok za krokem.
Když člověk napíše to poslední, vytoužené slovíčko KONEC, je to pocit skutečně hořkosladký. Nenechte se ovšem mýlit, v mnoha případech to ještě pořád konec není. Vlastně téměř nikdy. Čeká vás spousta revidování a pravděpodobně i přepisování. První verze příběhu bývá málokdy podobná tomu, co z něj vznikne nakonec.
Důležitý odstup
Než se pustíte do editování, doporučuju, abyste si dali od své knihy trochu odstup. Rozhodně zatím nedávejte text nikomu číst. Na beta čtenáře bude čas později. Nevadí dávat druhým číst úryvky, pokud chcete, ale celý rukopis dejte z ruky teprve ve chvíli, kdy bude skutečně doslova vymazlený.
Jak dlouhý má ten odstup být?
Minimálně alespoň týden či dva. Pročistěte si hlavu. Měl měl by uplynout dost dlouhý čas na to, abyste stihli získat odstup, ale nikoli, abyste stihli „zapomenout“ a ztratili kontakt s daným světem a postavami.
Můžete mezitím pracovat na něčem jiném?
Ano i ne. Můžete si samozřejmě promýšlet další příběh, dělat si k tomu poznámky, ale neměli byste teď ještě úplně přepnout. Také by se vám mohlo stát, že se k tomuto příběhu nebudete mít čas a chuť vrátit, a to by byla škoda.
To samozřejmě neplatí pro případ, že píšete další díl z téhož světa. Ten naopak můžete začít psát hned, protože tím lapíte dvě mouchy jednou ranou – jednak získáte odstup od již napsaného, ale zároveň v tom světě zůstanete.
Dvojí čtení
Až se pak pustíte do revidování textu, doporučuji si knihu nejprve přečíst najednou. Kdykoli narazíte na pasáž, kterou chcete přepracovat, poznačte si to, ale nedělejte to hned. Dělejte si poznámky do textu, kdekoli budete chtít něco upravit či rozpracovat.
Pokud text nepročítáte na papírech, ale v počítači, můžete si na ta místa dávat nějakou značku, ke které se pak snadno přes CTRL+F vrátíte. Já například používám závorku a v ní tři vykřičníky.
Samozřejmě ale rovnou opravujte „mechanické“ chyby, jako překlepy, chybějící čárky, opakovaná slova apod. – cokoli, nad čím nemusíte přemýšlet, ale děláte to na automatického pilota.
Zároveň se snažte vnímat text jako čtenář a všímat si, jaký z něj máte pocit.
Všímejte si také, jak snadno se vám čtou dialogy. Můžete si je číst i nahlas, abyste slyšeli, jak to zní.
Nebojte se krátit!
Často slýchám, že lidé v první verzi napíšou až stovky stránek. Otázkou je, jestli tam opravdu všechno potřebujete. Kdykoli narazíte na „hluchou“ pasáž, která příběh nikam neposunuje, nebojte se krátit.
O tom, jaké zásady dodržovat při krácení, bude jeden z článků anebo videokurzů v rámci Akademie psaní. Již brzy se o ní dozvíte víc! 😊 Stejně tak, pokud je váš rukopis příliš krátký, jak jej prodloužit. A jak zjistit, zda to vůbec potřebuje.
Korektura a beta čtenáři
Než dáte knihu z ruky, bude potřebovat i korekturu. Jestli jste opravdu kování v češtině, tak si tu základní klidně udělejte sami. To ale neznamená, že byste neměli požádat ještě někoho jiného. Autor, obzvlášť pokud svoji knihu po sobě mnohokrát přečetl, už často nevidí ani veliké překlepy.
A s překlepy to rozhodně do nakladatelství neposílejte!
A v neposlední řadě budete potřebovat beta čtenáře, kteří vám poskytnou první názor „zvenku“. Ty můžete nalézt například ve stejnojmenné facebookové skupině patřící k tomuto blogu, kde je spousta chytrých a zkušených lidí ochotných posoudit vaše dílka.
Vstříc Akademii psaní
Tak si teď v závěru roku trochu odpočiňte a načerpejte síly na zahájení Akademie. A nezapomeňte, že zde i v roce 2020 každé pondělí najdete článek věnovaný tvůrčímu psaní.
Akční kroky tento týden nebudou. Ale o Příběhové kostky vás určitě nepřipravím! 😊
Do té doby vám přeju, abyste si skvěle užili Silvestra, a ať je rok 2020 pro vás i vaše psaní velmi úspěšný!
Přidejte odpověď